"Mona Lisa Narman Kanyonu'nda

Narmanlı ressam Mustafa Turanoğlu, Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'yı, "Mona Lisa Narman Kanyonu'nda" adlı tablosuyla Erzurum'un Narman İlçesi'ndeki kırmızı renkli peri bacalarına taşıdı.
Sunta üzerine yağlı boyayla 94x114 santimetre ebadındaki tabloyu 1 yıl süren çalışmayla bitirme noktasına getiren Turanoğlu, tablo üzerindeki çalışmalarını Narman'nda bulunan kırmızı renkli Peri Bacaları'nda sürdürüyor. Mona Lisa'yı Narman Kanyonu'ndaki Peri Bacaları'nın önünde oturur vaziyette resmeden Turanoğlu, bu tablonun uluslararası bir mesajının olduğunu söyleyerek, "Mona Lisa mesajında aynen şunu demektedir, 'Ben Paris'ten kalkıp Narman Kanyonu'na geldim. Siz daha gelmediniz mi?' Aynı özellikteki bu kanyondan bir Arizona'da var, bir de Erzurum'un Narman İlçesi'nde. Ben de Narman Kanyonu'nu tanıtmak için böyle bir tablo yapmayı düşündüm" dedi.
Narman Peri Bacaları'nın önünde oturur vaziyette bulunan Mona Lisa'nın yanında bir de karpuz bulunması konusunda ise Turanoğlu, Mona Lisa'nın Paris'ten Narman'a piknik yapmak için geldiği havasını vermeyi amaçladığını ifade etti. Turizmcilere de çağrıda bulunan Turanoğlu, "Jeolojik miras sayılan bu doğal oluşumların önünü açmak ve tanıtımını yapmak gerekir. Bu tür yerlere sahip çıkarak Türkiye'ye döviz kazandırmak lazım" diye konuştu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !